Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu Hakkında

16 Kasım’da Deriş Patent tarafından düzenlenen Sınai Mülkiyet Kanunu’nda yapılacak değişiklikler ile ilgili konferansa katıldım. Konferans, İTÜNOVA TTO bünyesinde gerçekleştirildi. Deriş firmasından konuşmacı olarak katılan ve bilgilerini bizlerle paylaşan kişiler; Sertaç Köksaldı, Nazlı Korkut ve Canan Öztürkler idi.

Benim katılmadaki esas amacım; yeni girişimlerle fikri haklar arasındaki ilişkiye dair bir şeyler yakalamaktı, diğer bir deyişle yine tezim merkezliydi. Yeni girişimlere yönelik detaylı bir şeyler ile karşılaşmasam da, konuşmacılar sayesinde yeni kanun ve ülkemizdeki fikri mülkiyet haklarının mevcut işleyişi hakkında bilgilenmiş oldum. 

Aldığım notlardan bazıları; 

Öncelikle yeni kanunun ana amaçlarından birisi mevcuttaki karmaşıklığın sadeleştirilmesi. 

Bunun bir yansıması olarak mevcut patent tescil sürecinin (17-42 ay arası), kısalarak 7-27 arasına indirilmesi hedefleniyor. 

Faydalı model başvuru sürecine de, günümüzdeki patent uygulamalarında olduğu gibi araştırma raporu düzenlenme zorunluluğu geliyor.

Patente tescil sonrasında da 6 ay içerisinde TPE üzerinden itiraz edilebilecek. Ayrıca sonuç yine TPE bünyesinde temyize götürülebilecek. 

Hükümler, kanun resmi gazetede yayınlandıktan sonra yapılan başvurularda geçerli olacak. 

Ayrıca yine yeni sayılabilecek bir düzenleme sayesinde, patentin kullanılmasından oluşan değer üzerinden bir vergi indirimi hesaplanıp, işletmelerin bundan yararlanmasını sağlanıyor.

Benim bu temelde merak ettiğim ve üzerine kafa yormayı planladığım konular ise;

1. Startup ların en önemli sermayelerinden biri olan fikrin belgelendirilme süreci

2. Bu fikri hakkın, girişimin yatırımcı tarafından değerlendirilme aşamasında ihtiyaç duyulan objektif kriterlerin belirlenmesi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir