Smart Start Sosyal İnovasyon Yarışması

Katıldığım bir yarışmadan bahsetmek istiyorum bu yazıda. Öncelikle yarışmayı düzenleyen kurumu tanıtayım. Smart Start; Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, sivil toplum kuruluşları ile ilgili, beş ülkede faaliyet gösteren bir proje. 2016 yılı sonlarında açtıkları sosyal problemlerin çözümüne yönelik sosyal inovasyon yarışmasına ben de başvurdum. Beş ülkenin her birinden beşer proje finalist olarak belirlendi ve finalist projeler sosyal medya üzerinden oylanarak her ülkenin birincisi olan proje seçildi. Benim projem ise; ilk değerlendirme sonucunda Türkiye’den finale kalan beş proje arasında yer aldı. Fakat sosyal medya ayağında kaybettim. Bu projeden sosyal medya gibi çağın bir gerçeğine ön yargılı olmanın olumsuz sonuçlar doğurabileceğini bir kez daha görmüş oldum. Diğer taraftan da bir fikir yarışmasının sosyal medya üzerinden oylanarak kazananın belirlenmesi, o yarışmayı algıda prime time tv yarışmaları seviyesine çektiği görüşüne sahibim. Yöntemin (burada kasıt kazananı belirleme) içerikle olan ilişkisi çok önemli. 

Projemden de biraz bahsedecek olursam;

Sivil Toplum Kuruluşlarının projelerini bireylere ulaştırmada kamusal alanda kullanılan karton bardak yüzeylerinden yararlanmasını öneren bir proje olarak özetleyebilirim. Aşağıdaki görselde de olayı grafiksel olarak anlatmaya çalıştım.  

 

Proje ile neyin nasıl yapılacağını bir de kelimelerle özetleyecek olursam;

Karton Bardak Projesi kapsamında Sivil Toplum Kuruluşları’nın çalışmaları veya aktif projeleri ile ilgili güncel bilgiler karton bardaklar üzerine basılacak, bu bardaklar ilgili projelerin ulaşmak istediği hedef kitlenin içecek tüketimi gerçekleştirdiği alanlara temin edilecektir. İlgili yerlere haftalık periyotlar halinde başka Sivil Toplum Kuruluşu’nun veya başka bir aktif projenin bilgilendirmesinin yer aldığı bardaklar temin edilerek bireyler ile Sivil Toplum Kuruluşları arasındaki iletişim bağı güncel tutulacaktır. Ayrıca lokasyon bazında proje yürüten Sivil Toplum Kuruluşları için, lokasyon bazında gerçekleştirilecek bardak temini ile hedef kitleye doğrudan ulaşma imkanı sağlanacaktır.

İkinci aşamada kaybetmiş olsa da güzel bir deneyimdi bu yarışmaya proje göndermek. Son olarak; bilgi, fikir, yaratıcılık v.b. konularda düzenlenen yarışmaların online oylama gibi yöntemlerle prime time tv yayını yetenek ve ses yarışması düzeyine çekilmesine olan eleştirimi tekrarlamak istiyorum. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir