KWorks Demoday 3

Dönem yoğunluğu nedeniyle zaman ayıramadığım yazmaya bir demoday bahanesi ile tekrar dönmek güzel oldu. KWorks, Koç Üniversitesi şemsiyesi altında bir kuluçka merkezi. 24 Mayıs 2017 Çarşamba günü üçüncü demoday etkinliklerini Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlük binasında gerçekleştirdiler. 

Etkinlik Kurumsal İnovasyon Paneli ile başladı. Koç topluluğuna dahil farklı firmalardan konu ile ilgili 3 yönetici tecrübelerini paylaştı. Beyaz yakalı düşünme biçimini temsil eden bu paneli ve içeriği katılımcılardan ve günün bağlamından biraz kopuk buldum. Kurum içi girişimcilik üzerine kitabi olarak nitelendirilebilecek soru ve cevaplardan oluşan bir içeriğe sahipti.

İkinci panelde ise Erhan Erkut ve Emre Kurttepeli Türkiye’deki Girişimcilik Ekosistemi üzerine bir sohbet gerçekleştirdiler. Ekosistemin bu önemli iki isminin konuşmalarından aldığım notları özetleyecek olursam;

“Türkiye daha fazla kobi değil, daha fazla etkin girişimci çıkarmak zorunda.” (EK)

“New York bile Stanford ekosisteminin bir benzerini oluşturamadı. Türkiye ekosisteminin kendine özgü bir model oluşturması lazım.” (EK)

“Türkiye’deki başarılı işler hep operasyonel işler. Yemeksepeti, box modeling v.b. Korumalı işler. Global başarılı işler ise distruptive işler.” (EK)

“Türkiye’de girişimcinin bir mantık hatası var; ‘Benim fikrim var, devlet/yatırımcı neden bana para yatırmıyor?’. Belki ürünün felç de ondan.” (EE)

Türkiye’deki ekosistemin mevcut durumunu çok iyi özetleyen bir panel olduğu kanısındayım. Bunda benim görüşüm, her iki ismin de çok yönlü oluşu. Hem Türkiye hem Amerika’daki duruma hakim olmaları, yatırımcı, girişimci, mentör, hoca gibi farklı şapkalara sahip olmaları konuya daha derin ve çok yönlü bakmalarını sağlıyor. 

Günün ana yemeği girişimci sunumlarına gelecek olursam; 5 hızlandırma programından, 4 ön hızlandırmadan, 9 girişim sunumlarını gerçekleştirdi. Öncesinde girişimciler ile KWorks ekibinin beraber rol aldığı kısa tanıtım filmi gösterildi. Film Demoday 2’de de olduğu gibi etkileyiciydi. Çok kısaca girişimleri aşağıda özetlemeye çalıştım.

Hızlandırma Programı Girişimleri;

Dopigo: Çok kanallı e-ticaret operasyonlarının tek noktadan yönetildiği bir e-ticaret çözümü. Örneğin; gittigidiyor, n11 gibi birden çok kanalda satış gerçekleştiren kobinin stok ve satış v.b. süreçlerini tek arayüz ve sistemden yönetmesine olanak sağlamak.

Servis Soft: Teknik servislerin, iş akış ve takip süreçlerinin yönetildiği bir saas yazılımı.

Codela: Yazılım geliştirici pozisyonlarının işe alım süreçlerinde kullanılacak online mülakat aracı.

Nerdeiçek: Alkollü içecek servis eden mekanlar arasında isteğe en uygun mekanı keşfetmeye yarayan bir araç. 

TagList: Canlı yayınlar üzerinden alışveriş yapma deneyimi yaşatan online mobil pazar yeri.

Ön Hızlandırma Programı Girşimleri;

Others: Üniversite öğrencileri ile işleri için ek kaynak kullanmak isteyenleri buluşturan bir pazar yeri. 

Social Pano: Profesyonel sosyal medya yönetimi ile ilgili bir saas çözümü. 

Polenio: Marka ve pazar araştırma şirketleri için bir araştırma platformu.

GameHub: Video oyunlarının web tarayıcısı üzerinden oynanmasını sağlayan bulut platformu.

Girişimlerin çoğunun online pazar yerlerinin farklı türevleri olması Türkiye’deki teknoloji tabanlı girişimcilik ekosistemi adına bende olumsuz duyguların oluşmasına neden oldu. Keşke daha çeşitli girişimler görebilseydik. 

Bir önceki KWorks demoday e de katılmış biri olarak, 2016 demoday i  bu çeşitlilik yönünden daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Örneğin, hardware geliştiren hatırladığım kadarıyla 2 girişim vardı. Bu etkinlikte ise girişimler ağırlıklı olarak online pazar yerlerine yoğunlaşmışlardı. Demoday 2’nin bir diğer daha başarılı yönü tanıtım kitapçığı idi bence. Problem, çözüm gibi alt başlıklar halinde özetlenmişti girişimler ve iş modelleri. Bu demoday de ise ilüstrasyon ve düz metinden oluşan grafiksel anlamda daha çalışılmış fakat fonksiyon anlamında daha geride kalan bir kitapçık oluşturmuşlar. Ayrıca etkinliğe katılan sadece yatırımcı, mentör gibi ünvana sahip kişilerle bu kitapçıkları paylaşmamalarını da doğru bulmadım, önceki etkinlikte bütün katılımcılar ile paylaşılmıştı kitapçıklar. 

Bir küçük önerim/düşüncem de KWorks gibi büyük bir sanayi grubunun sponsorluğundaki kuluçka merkezleri başta olmak üzere, bütün kuluçka merkezlerinin bir alanda özelleşmeye gitmeleri daha verimli hale getirebilir işleyişlerini ve destekledikleri girişimcileri.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir