İnovasyon Haftası 2016

Bu yıl İnovasyon Haftası etkinliklerinin İstanbul ayağı 8-10 Aralık 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. Artık alışkanlık mı yaptığından bilmiyorum her sene biraz daha anlamının ve öneminin zayıfladığını düşünüyorum bu etkinlik serisinin. Ortak alanlarda yenilik veya yeni olarak nitelendirilemeyecek ürün/hizmetleri ile stant açan firmaların da bunda biraz da olsa etkisi var bence. 

inovasyon_haftasi_2

9 Aralık Cuma günü gerçekleştirilen birkaç panel ve konferansı dinleme fırsatım oldu.

İlk olarak, Turkcell Ceo’su Kaan Terzioğlu gerçekleştirdikleri sosyal inovasyon olarak nitelendirilebilecek projelerden bahsetti. “İnsan varsa imkan da var.” deyişi ile inovasyonla belirledikleri problemlere nasıl yaklaştıklarını özetlemeye çalıştı. Bu projelerden biraz bahsedecek olursam;

  • Suriyeliler için Türkçe öğrenme kartları ve sesten sese çeviri yapan bir mobil uygulama. 
  • Kickstarter’ın Türk versiyonu olan Arıkovanı
  • Görme engellilerin hayatını kolaylaştıran bir uygulama olan Hayal Ortağım.

Moderatör Serdar Kuzuloğlu ise eskiden operatörler için katma değer olan servislerin artık ana işleri haline geldiğini, dakika ve sms den ziyade kullanıcı için data paketlerinin önemli olduğunu belirterek günümüzdeki durumu kısaca özetlemeye çalıştı. 

Dinlediğim bir diğer konuşmayı ise Samsung Electronics Başkan Yardımcısı Pranav Mistry gerçekleştirdi. Konuşmasından aklımda kalan birkaç noktayı paylaşacak olursam; bilim, tasarım ve mühendisliğin birleşimi olan bir bakış açısını vurguladı. Teknoloji ile ilgili en önemli şeylerden birisinin medium olduğu, bilgi ile birlikte medium un da değiştiği ve değişeceği konuşmadan aklımda kalanlar arasındaydı. 

Sosyal İnovasyon oturumundan ise be my eyes uygulaması aklıma yer ettti. Görmeyen bireylerin uygulama aracılığı ile gören bireyler ile bağlantıya geçip telefon kamerası aracılığı ile gündelik hayatlarını kolaylaştıracak görme yetisi gerektiren konularda yardım alabildiği bir uygulama. 

İnovasyon haftası etkinliklerinin küçük bir kısmı ile ilgili aldığım notlar bunlardan ibaret. Benim bu etkinlik dizisi ile ilgili en büyük çekincem “inovasyon” kelimesinin çekiciliğinden mi kaynaklı tam olarak bilmiyorum, kurumların veya bireylerin gündelik işleyiş içerisinde gerçekleştirdikleri her faaliyete bu kelimeyi ekleyerek kavramın anlam gücünü yitirmesine neden olabilme ihtimali. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir