Hayvanları Koruma Günü

Özel günleri de içeren ürün incelemeleri yapmayı planlıyordum, hatta takvimime de bazı günleri işaretlemiştim. Ama yoğunluktan araya kaynıyordu bu tarihler. Bu sefer atlamayayım dedim, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedeniyle geç de olsa birşeyler yazmak istedim. Ne de olsa üç kedi babasıyız, atlarsak bu günü ayıp olacaktı aşağıdaki resimdekilere. 

Öncelikle tek bir üründen ziyade kedilerin tuvalet ihtiyaçları özelinde geliştirilmiş birkaç ürünü incelemek amacıyla yola çıktım; ama yazı yarım kalacak gibi olunca tek bir ürün de hiç yoktan iyidir dedim. Kedilerin köpeklerle karşılaştırıldığında en sevdiğim özelliklerinden biri tuvalet ihtiyaçlarını evde giderebilmeleri. Dışarıda yağmur çamur demeden yapılacak yürüyüşlerden sizi ve kendilerini koruyorlar, sadece kum yeterli oluyor çoğu durumda. Kedi tuvaleti olarak farklı ürün önermeleri olsa da bizim gibi çoğu kedili aileler, büyük bir plastik kap ve temizlenmesi için de elek şeklindeki kürekleri tercih ediyorlar.

Luuup kedi Tuvaleti

Kickstarter üzerinde 2016 yılında oldukça popüler olmuş bir proje Luuup. Hedeflenenden oldukça fazla bir fon toplamayı başardı. 90 lı yıllarda telemarketing dünyasındaAmerika’da popülerleşmiş bir ürünün yeniden tasarlanmış hali olduğunu da söylemek gerek. 

Luuup 3 tane zemininde boşluklar olan tepsinin bir araya gelmesi ile oluşuyor ve kürek ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Birbirinin aynısı olan bu 3 tepsi şaşırtmalı olarak yerleştirildiğinde alt kısmındaki boşluk kapanıyor ve alt kısmı sızdırmaz bir hal alıyor.

Kedi tuvaletini yaptıktan sonra en üstteki tepsi kaldırılarak bir çeşit elek gibi kullanılıyor ve kedinin tuvaleti hariç diğer kumları aşağıdaki iki tepsinin oluşturduğu sisteme boşaltıyor. Kedinin tuvaletini çöp v.b. bir ortama boşalttıktan sonra, elimizdeki kabı üstündeki ile şaşırtmalı olarak sistemin en altına koyuyoruz ve bir sonraki tuvalet temizliği için sistemi hazır hale getiriyoruz. 

Kum temizleme sürecini kolaylaştırması, kürek gibi ikinci bir ürünün ihtiyacını ortadan kaldırması gibi nedenlerden ötürü başarılı olarak nitelendirilebilecek bir ürün.

Fırsat bulduğumda diğer not aldığım kediler ile ilgili ürünleri de paylaşmaya çalışacağım. Hayvan ile insanın yaşam alanlarının kesişiminde, her iki canlının ihtiyaçlarını göz önüne alan tasarımların yapılmasını çok önemli olarak görüyorum. Araştırma için de bence değerli bir konu. 

Kaynaklar: kickstarter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir