Güvenlik Problemleri için Bir Tedbir: Nimb Akıllı Yüzük

Neden haftanın ürünü Nimb?

İkinci haftada yer vereceğim ürünün de haftanın anlam ve önemine uygun olması için biraz çabaladım. Fakat gündem o kadar sıkıntılıydı ki, tekrar onunla özdeşleşen bir ürün düşünmek de ayrı bir sıkıntıydı. Güvenliğin ülkesel olarak en büyük problemlerimizden birisi olduğu bu günlerde savunma sanayisine yönelik geliştirilmiş bir ürün/startup paylaşmak niyeti ile yola çıktım. Fakat alternatifler arasından bireysel güvenliğe yönelik bir akıllı yüzük olan Nimb ön plana çıktı. 

 Hangi problemi çözüyor?

Artık maalesef şehirler daha az güvenli. Eski bir deyişle, gazetelerin üçüncü sayfaları insanlıktan çıkmışların yaptığı eylemler ve sonuçları ile dolu. Buralarda yer alan ve almayan acil durumlarda yardım isteme sürecini kolaylaştırmak amacıyla yola çıkmışlar.

 Nasıl çözüyor?

Nimb aslında akıllı bir yüzük. Üzerinde yer alan gizli düğmeye ihtiyaç duyduğunuz zaman basarak yardım çağırabiliyorsunuz. Konumunuz daha önce tanımlamış olduğunuz kişiler ve güvenlik güçleri ile paylaşılıyor. Panik anında telefonu çevirme ve yardım isteme sürecini hızlandırarak dolayısı ile yardımın gelme sürecini de hızlandırıyor.

 Başka ne özellikleri var?

Aslında sevdikleri hakkında endişelenen hemen hemen herkese bir çözüm önerisi sunmayı amaçlamışlar. Çocuğunuza bu yüzüğü alarak konumunu anlık olarak takip edebilirsiniz. Panik atak anneler için birebir. Veya hasta olan bir yakınınıza ve kendinize birer yüzük alabilirsiniz. İhtiyaç halinde yakınınız yardıma ihtiyaç duyduğunda ve yüzüğündeki yardım butonuna bastığında, sizin yüzüğünüz de anında titreşerek sizi haberdar ediyor. 

Nimb’in beni etkileyen bir özelliği de ekiple ilgili. Kurucular arasında yer alan Kathy’nin 2000 yılında bir saldırıya maruz kalması her ne kadar acı bir deneyim olsa da projeyi güçlendiren bir etmen. Kendi derdi ile yola çıkan insanların problemi daha iyi anladıklarından (birebir yaşamış olduklarından) çözüm geliştirmede daha başarılı olacaklarına inanıyorum. 

Kaynak: Nimb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir