Gıda israfını önlemek için Food Huggers

Öncelikle her zamanki gibi neden bu hafta Food Huggers‘ı paylaşmak üzere seçtiğim ile başlayayım. Önceki haftalarda ülkesel gündemi merkeze alarak onunla ilgili bir yeni girişim ve ürün paylaşmaya çalışıyordum. Artık ülkesel gündemin kıyıda kalmış alt başlıklarından da veya kendi mikro gündemimizden de yola çıkarak paylaşımlar yapmaya çalışacağım. Bunun en önemli nedeni maalesef terör belasının son bir aydır ana gündemimiz olması. Diğer alt gündemlerden yararlanma niyeti ile yola çıkmama rağmen yine de yüz güldürecek bir başlık bulamadım bu hafta için. Mersin’deki sel felaketi ve seraların zarar görmesi ve bunun sebze-meyve fiyatları üzerindeki etkisi gıdanın değerini biraz daha hissettirdi açıkçası bu hafta. Bu noktadan yola çıkarak bu hafta paylaşmak için Food Huggers’ı seçtim.

Hangi problemi çözüyor?

Eve giren toplam gıdanın 1/3 ünün çöpe gidiyor olmasını ana problem olarak gördüklerini söyleyebiliriz. Sebze ve meyvelerin tamamını tüketmediğimiz durumlarda kalan kısmın saklanma problemini çözmeye çalışmışlar ve sonuçta yarım kalmış gıdalara sarılmayı adet haline getirmiş Food Huggers ortaya çıkmış.

Nasıl çözüyor? 

Ürünü biraz tarif etmek gerekirse tekrar kullanılabilen silikon kapaklar olarak özetleyebiliriz. Malzemenin esnekliğinden yararlanarak sebze ve meyvelerin kullanım sonrasında arta kalan kısımlarını sarmalıyor ve nemini muhafaza ederek daha uzun süre tazeliğini ve besin değerlerini korumasını sağlıyor.

Başka?

2013 de Food Huggers projesini gerçekleştirmek için yola çıkan iki girişimci (Michelle ve Adrienne), 2015 de Bowl Huggers ile sarıldıkları nesneleri gıda kontekstinde kalarak çeşitlendirmeyi başarmışlar. Kaseler ve konserve kutuları da muhafaza etmek için sarıp sarmaladıkları nesneler arasına eklenmiş.

Konserve kutuları için Türkiye pazarında son bir sene içinde Migros’ta rastladığım bir  çözüm geldi aklıma bu ürünü incelerken. Salça kutusunun üstünde yer alan plastik kapak, metal kutu açıldıktan sonra kapak görevi görmesi için kutuya entegre edilmişti.

Beni hem alırken hem de kullanırken mutlu eden bir çözüm olarak aklımda kalmış Migros’un bu salça ambalajı. Konserve kutular için bu basit ve yenilikçi ambalajın standart olması yönündeki temennilerimle bu haftalık paylaşım vazifemi de sonlandırıyorum. 

Kaynak: Food Huggers

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir