Gençler için özelleşmiş bir valiz Jurni

Üniversitelerde final haftasındayız. İlk ve orta öğretimlerde ise sondan bir önceki haftada. Yani kış tatilinin arefesindeyiz eğitim camiası olarak. Gençlerin hareketliliği ile eğitim döneminin sona ermesi arasında kuvvetli bir ilişki olduğu için bu hafta onların seyahat deneyimi ile ilgili birşeyler paylaşmak istedim ve Jurni karşıma çıktı. 

Peki nedir Jurni? 

Gençlerin ihtiyaçları için özelleşmiş bir valiz olarak özetleyebiliriz. Bu arada bu yazıyı yazarken, yani ürünü tanımlarken valizi mi kullanayım bavulu mu arada kaldım. Hemen TDK‘ya başvurdum ve aşağıdaki iki tanımla karşılaştım. 

Valiz: Genellikle yolculukta içine çamaşır vb. eşya konulan küçük el bavulu

Bavul: İçine eşya konulan ve genellikle yolculukta kullanılan büyük çanta

Yukarıdaki tanımlar yardımıyla, Jurni’nin hacminden de yola çıkarak valizin doğru tanımlama olduğuna karar verdim.

Gençler için bir seyahat kolaylaştırıcı ürün tasarlamak amacıyla yola çıkan ekip sürecin başında bazı problem alanları tespit etmişler ve onları çözmeye çalışmışlar. Bu tespitlerin doğruluğu çözümün başarılı olmasındaki en önemli etkenlerden biri olsa gerek.  Ekibin lideri olan Rob Law’ın ürün tasarımcısı. Büyük ihtimalle mesleki yetileri arasında yer alan gözlemi (observation) başarılı olarak kullanarak aşağıdaki problem alanlarını başarılı bir şekilde tanımlamış. 

Problemler ve çözümler

Gelelim ekibin yola çıkarken tespit ettiği problemlere ve bunlar için geliştirdikleri çözümlere;

(Problem 1) Hava alanları giderek kalabalıklaşıyor, sonuç olarak uzun kuyruklar ve daha az müsait oturma/dinlenme alanları oluşuyor.

(Çözüm 1) Oturacak boş alan yoksa üzerine oturabileceğimiz bir valiz olsun, uzun kuyruklarda beklerken de valiz üzerine oturabilelim ve aynı zamanda ayaklarımızı sürüyerek kuyruğun yavaş hareketine adapte olabilelim demişler.

(Problem 2) Mobil teknolojilerle seyahat eden insanlar, bu cihazlarına çabucak, olabildiğince kolay erişmek istiyor. 

(Çözüm 2) Mobil cihazlar ve hemen el altında olması gereken ürünleri saklamak için üst kısımdaki bölmeyi tasarlamışlar. Bu portatif bölme sayesinde kullanıcıya dişe dokunur bir hareket özgürlüğü ve esneklik kazandırıyorlar bence. 

(Problem 3) Seyahatin sonuçlandığı noktada el bagajları kullanılabilirliğini ve fonksiyonelliğini kaybediyor. 

(Çözüm 3) Valizin açılış şekli ve yönü geleneksel ürün dilinden biraz farklı. Bu valizler için farklı sayılabilecek kapak ve ayarlanabilen raf bölücüsü sayesinde ürün seyahat dışında da dolaplaşarak kullanım ömrünü tamamlamıyor.

Ürünün renk alternatiflerinin olması, hedef kitleye yaklaşmak için izlenmiş bir diğer yöntem olsa gerek. 

Kısaca teknik özelliklerinden de biraz bahsedecek olursam;

  • 100 kg dan hafifseniz rahatlıkla oturabilirsiniz. 
  • Gövde darbeye dayanıklı polipropilen, portatif kısım ise dayanıklı bir plastik kompozit. 
  • İç hacmi 25 litre. (Keşke bu bilgiyi 5 tişört, 1 ayakkabı, 2 pantolon şeklinde vermek adet haline gelse de anlamlandırmamız kolaylaşsa)

Jurni’yi ortaya çıkaran ekibin lideri Rob Law’ın çocuklar için geliştirdiği çanta projesi Trunki de göz atmaya değer bir proje bence. İsterseniz bu linkten Trunki ürünlerine biraz bakınabilirsiniz. 

Kaynak: Jurni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir