Devinim, Latmos’un Işığında

Aydın Müzesi tarafından düzenlenen “LATMOS’UN IŞIĞINDA I. ULUSLARARASI SANAT ve TASARIM SERGİSİ” çağrısından yola çıkarak oluşturduğum “Devinim” i ve sürecini paylaşmak istiyorum.

Ürünün ismi “Devinim” (eser bana çok iddialı bir kelime gibi geldiği için özellikle ürün kelimesine kullanmayı tercih ettim, aslında TDK’ya göre ürün kelimesinin bir anlamı da eser).

Latmos, bugünkü ismiyle Beşparmak Dağları’ndaki kaya resimleri Anadolu topraklarındaki önemli tarihi buluntulardan bir tanesi. Detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Öncelikle çıkış noktamı sergiye gönderdiğim metinden direk paylaşacak olursam;

“Latmos Dağları’ndaki kaya resimlerinde yer alan insan figürleri eserin çıkış noktası olmuştur. Soyut ve şematik olarak ele alınmış figürler, eserin oluşturulması sırasında tekrar yorumlanmıştır. Kayalara resmedilen, bir başka ifadeyle binlerce yıl önce sabitlenen figürler, bu değişmezlikten kurtulabilseydi nasıl olurdu sorusuna cevap aranmıştır. Devinim, bireylerin kendisi ile etkileşime girmesine izin vermekte, her bireyin elinde yeniden şekillenmektedir. Bu fiziksel hareketliğe imkan sağlayan malzeme ve cıvatalı birleştirme yöntemi, aynı zamanda tekniğin ve teknolojinin zaman içerisindeki değişiminin, deviniminin bir göstergesidir.”

Yukarıda bahsettiğim kayalardaki insan figürlerinden örnekler aşağıda yer alıyor (Şekil 1).

Şekil 1: Latmos Dağları’nda yer alan Kaya Resimleri, İnsan Figürleri (http://www.latmos-felsbilder.de)

Üretim aşamasına gelecek olursam; modelleme işlemini Rhinoceros’da gerçekleştirdim. Stl dosyayı daha sonrasında Cura aracılığı ile gcode a çevirdim. PLA malzeme ile Anet A8 3D yazıcıda parçaları yazdırarak somutlaştırma işlemine başladım. Ve sürecin doğası gereği iterasyonlar da başladı bu aşamada.

Öncelikle ürünümün hareketli olmasını istiyordum. Civata ve kelebek somun ile parçaları birleştirerek hem hareketliliği hem de sabitlemeyi sağlayacaktım. Birleşim noktalarındaki bir parçadaki boşluk ile diğer parçanın dişini aynı et kalınlığında tasarlamıştım (3mm). Dolayısı ile aşağıdaki görseldeki sorun ortaya çıktı (Şekil 2). Parçalar çok sıkı birleşti ve dişlerde esnemeler oluştu.

Şekil 2: Devinim Birleşim Detayı

Sonrasında, boşlukları 3mm de sabit tuttum. Fakat diğer parçadan gelip boşluklara geçen dişleri 2mm olacak şekilde revize ettim. Böylelikle kelebek somun ve civata aracılığı ile ürün hem hareketli hem istenildiği zaman sabitlenme özelliğine kavuştu.

Baskı sırasında fark edilen bir diğer sorun da aşağıda yer alıyor (Şekil 3). Öncelikle sağ taraftaki gibi baskı aldım. Çünkü destek atmadan çok daha temiz ve kolay bir baskı almayı amaçlıyordum.

Şekil 3: Baskı Yönü, Destekli ve Desteksiz

Fakat Şekil 3 sağ alt köşesindeki yakınlaştırılmış görseldeki gibi “fillet” larda problem oluştu. Sonrasında soldaki gibi çıktı alarak bu sorunu düzelttim. Fakat bu sefer de parçaların birleşme noktalarında destek kullanmak zorunda kaldım.

Geldik son haline (Şekil 4).

Şekil 4: Devinim’den Merhaba, Latmos

En sonunda Devinim ortaya çıktı. 5 adet 3 printed parça, 4 adet M6 kelebek somun ve 4 adet M6 x 25MM civata “Devinim” in bileşenleri.

Not: “Devinim” jüri değerlendirmesi sonucunda sergilenecek eserler arasında yer almadı. Blog aracılığı ile ürün çıktısının ötesinin de, yani sürecin de, sergilenmesini (paylaşılmasını) sağlamış olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir