Ahşap Oyuncaklar 2 – Mesnevi’den

2017 yazında tesadüfen Düzce Üniversitesi’nde “DEĞERLERİMİZ, KÜLTÜRÜMÜZ VE ÇOCUKLARIMIZ: MİLLİ OYUNCAK” başlıklı bir çalıştayın 20 Şubat 2017 tarihinde düzenlendiğini fark ettim. Web sitelerini incelediğimde 2-3 Ekim 2017 tarihlerinde de çalıştay ile aynı başlığa sahip bir “Milli Oyuncak Proje Pazarı” düzenleneceği yazıyordu. İlgimi çekmemesine imkan yoktu doğal olarak. Biraz sonra detaylarını paylaşacağım proje ile katılmak istedim ve başvurdum. Tarih yaklaştığında 5-6 Mart 2018 tarihlerine ertelendiği duyuruldu proje pazarının. Bildiğim kadarıyla o tarihlerde de gerçekleşmedi ve ben de en azından blog aracılığı ile paylaşmak istedim yaptığım oyuncağı.

Ahşap malzemeden yola çıkarak, çalıştayın konusuna en uygun ne yapabileceğimi sorgulamaya başladım. Aynı zamanda öğretici bir oyuncak da olmasını istedim, bir diğer ana kriterim ise kültür ve millilik konusunda bir noktayı referans almam gerekiyordu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 100 Temel Eser listesinde de yer alan Mevlana’nın eseri sürece başlamak için en uygun nokta olduğuna karar verdim. Süreci maalesef paylaşmayı  önceden planlamadığım için dökümante etmedim. Fakat sonuç olarak Mesnevi’den ortaya çıktı.

Şekil 1: Mesnevi’den Ahşap Oyuncak

Proje kayıt formunda kullandığım proje özeti aşağıda yer alıyor:

“Projenin çıkış noktasını Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 100 Temel Eser listesine alınmış Mevlana’nın Mesnevisinden Seçme Hikayeler kitabı oluşturmaktadır. Kültürümüzün önemli bir değeri olan Mevlana’nın, döneminin ve coğrafyamızın sınırlarının ötesinde ve üstünde bir yer edinmiş olması proje konusu olarak seçilmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Mesnevi hikayelerinde insanlar kadar hayvanlar da bu hikayelerin kahramanlarıdır. Proje kapsamında, hayvanlar arasında geçen hikayelere yoğunlaşılmış, en sık tekrar eden yedi hayvan (fil, at, eşek, deve, papağan, köpek, öküz) belirlenmiş ve soyutlamaları yapılmıştır. Hayvan figürlerinin çocuklar tarafından veya hikaye anlatıcı tarafından kullanılarak Mesnevi ile çocuklar arasındaki ilişkinin oyunlaştırılarak kurulması projenin öncelikli amacıdır. Hayvan figürleri, bir altlık üzerine geçirilerek bir arada durabilmektedir. Altlıkta bulunan çubuk aracılığıyla, hayvan figürleri geleneksel gölge oyunumuzdaki gibi hikaye anlatımında kullanılabilmektedir. Projede bağlam ile uyumlu olması için geleneksel bir malzeme olan doğal ahşap tercih edilmiştir.”

Tablaları üzerinde toplu olarak duran hayvanlarımız yedi hayvanımız (Şekil 2).

Şekil 2: Mesnevi’den Yedi Hayvan

Biraz daha yakından hayvanlarımıza bakacak olursak;

Şekil 3: Öküz ve Deve, Mesnevi’den Ahşap Oyuncak

 

Şekil 4: Eşek, Köpek ve Papağan,  Mesnevi’den Ahşap Oyuncak

 

Şekil 5: At ve Fil,  Mesnevi’den Ahşap Oyuncak

Proje açıklamasında da belirttiğim gibi oyuncakların hikaye anlatıcı tarafından kullanılmasını da aşağıdaki görselde örneklemeye çalıştım.

Şekil 6: Ahşap Oyuncak Hayvanların Hikaye Anlatımında Kullanılması

Tablanın üzerinde yer alan çıkıntılar ve hayvanların alt kısmında yer alan girintiler ahşap oyuncak hayvanların stoklanma sürecini de kolaylaştırıyor (Şekil 7). 

Şekil 7: Tabla ve Ahşap Oyuncak Hayvanlar

Atölyeme tekrar kavuştuğumda sadece bitmiş ürün üzerinden değil yapım sürecini de içeren paylaşımlar yapmayı planlıyorum.

4 Comments

 1. Selâm Ozan Bey,
  Gerçekten takdire şâyân, böyle bir proje, böyle bir tasarım ve uygulama ve böyle bir tahayyül için mâaile çok teşekkür ederiz. Acaba bunu bir ürün haline getirdiniz mi, satışı yapılıyor mu? Ya da böyle bir şey düşünür müsünüz? Şahsen almak isterdim. İyi çalışmalar ve muvaffakiyetler dilerim.

  1. admin says:

   Teşekkür ederim yorumunuz için. Seri üretime uygun olarak tasarlandı, fakat yukarıda da belirttiğim gibi yarışma için sadece bir adet prototip ürettim. Umarım bir vesile ile seri üretime geçer, çocuklara ulaşır ve böylelikle amacına ulaşmış olur ürün.

 2. Ahmet Orhan says:

  Tasarımınız harika olmuş, hem Mesnevi’yi okumuş ve felsefesiyle ilgili biri olarak, hem de ahşap kokusunu çok seven biri olarak size bu tasarımlarla beni tanıştırmış olmanız dolayısı ile teşekkür etmek istedim. 2018 yorumlarında prototip olarak kaldığını ve seri üretimi olmadığını okumuştum, halen aynı durumda mı sormak isterim? Inşallah bu tasarımı yeni doğacak olan oğlumuza alabilecek bir gelişme olmuştur bu geçen 2 senede.. çalışmalarınızda başarılar dilerim..

 3. admin says:

  Maalesef henüz bir gelişme olmadı Ahmet Bey. Umarım oğlunuz bu ve benzeri oyuncaklarla sağlıklı, sıhhatli bir şekilde büyür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir