Ahşap Oyuncaklar 1

Bir şeyler üretirken (üretmekten kastım hem zihinsel hem fiziksel) yaşadığım süreçleri “Nasıl Yaptım?” kategorisi altında paylaşmayı planlıyorum. Ahşap oyuncaklar da bu kategori altında benim için önemli bir seri olacak gibi duruyor.

Deneyerek üretmeye ve öğrenmeye devam ediyorum eşim İlayda ile birlikte. Genelde “üretmek” altında yaptığımız çoğu şeye beraber heves ediyoruz ve beraber bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

Ahşap oyuncak üretmeye 2017 yılının ilk aylarında başladık. İlk aldığım makine de Scheppach Basa 1 şerit testere oldu.

Şekil 1: Scheppach Basa 1 Şerit testere

900 tl civarı bir fiyatı vardı ve Karaköy’den satın aldım. 30 kg civarı ağır sayılabilecek bir makine, gidip satın alınmasındansa online olarak kapıya teslim alınmasını tavsiye ederim.

Hemen makineyi çalıştırmak ve bir şeyler üretmek istedik fakat ahşap temin etmemiz gerekiyordu. Bunun için bize en yakın temin edebileceğimiz yer olan Bauhaus Kozyatağı’na gittik. İnşaatlık keresteler de buradaki bizim işimize yarayabilecek tek alternatifti. Çünkü masif malzeme ile yani doğal ahşap ile çalışmayı istiyorduk. Hatırladığım kadarıyla 5 cm x 10 cm ve 10 cm x 10 cm kesitlerinde olmak üzere 2 farklı boy almıştık. Boylar da 2m – 2.5m arasındaydı.

Şekil 2: İnşaatlık Çam Keresteler (Temsili, pixabay.com)

Genelde çam ağacından yapılmış ve silinmiş kereste olarak geçmesine rağmen yukarıda yer alan temsili görselde olduğu gibi tekrar bir yüzey işlemi gerektiriyor (Şekil 2). Ayrıca ölçülerde 1 cm civarı farklılıklar olabiliyor. Örneğin 5 cm x 10 cm olarak satılan kerestenin 4 cm x 9 cm olması gibi.

Ve Basa şerit testerenin kurulumu sonrası ilk çalışmalar aşağıda yer alıyor (Şekil 3). Çam yumuşak bir ağaç türü olmasına rağmen, masaüstü şerit testere için 4 cm ‘nin fazla bir kalınlık olduğunu bu ilk denemelerde öğrendim.

Şekil 3: Ahşap Oyuncaklar Ham, Kesim Sonrası

Kesim işlemi sonrasında ise zımparalama işlemi yer alıyor. Zımparalama sonrasında ise son yüzey işlemi. Bu aşamada ilk denemelerde zeytin yağı kullandım. Aşağıdaki görselde, soldaki zeytin yağı yardımıyla cilalanmış yüzey, sağdaki ise zımpara sonrası zeytin yağı uygulanmamış ahşap (Şekil 4).

Şekil 4: Ahşap Oyuncaklar Zımpara İşlemi Sonrası

Aşağıdaki görselde ise tekerlek aksı delinmiş, tekerleği takılmış ilk oyuncaklarımızdan iki tanesi yer alıyor (Şekil 5).

Şekil 5: Ahşap Oyuncaklar, İlk Parti

İlk oyuncakları yaparken bile çok fazla şey öğrendim, süreci zevkli kılan belki de yaparken öğrenmenin verdiği tarifi zor duygu. Başka birisinden dinlemek yerine malzemenin hangi durumlarda nasıl davrandığını birebir kendisinden dinlemek gibi.

Uzun bir seri olmasını planlıyorum ahşap oyuncaklarla ilgili. Fakat iki kısıtlayıcı durum var. Yaparken, süreci paylaşacağımı düşünmediğimden zayıf bir görsel arşivimin olması. Ve şu anda Osmaniye’de olmam sebebiyle atölyenin ve makinelerin uzağımda olmaları.

2 Comments

 1. Anıl says:

  Tekerlekler için delikleri nasıl açtınız ? Ben de hobi amaçlı bu tarz küçük oyuncaklar yapmak istiyorum. Hangi küçük el aletlerini almalıyım? Yardımlarınızı bekliyorum.

  1. admin says:

   Merhabalar. Bu yazıda yer alan görsellerdeki tekerleri aşağıdaki linkte anlattığım yöntemle ürettim.
   http://www.ozansoyupak.com/ahsap-oyuncaklar-3-tekerlek-yapimi/

   Panç yardımıyla tekerleği oluşturursanız orta aksı da otomatik olarak delinmiş oluyor. Size önerim olabildiğince az para harcayarak başlamanız, ilginiz arttıkça başka ekipmanları da temin edebilirsiniz. Bu yazıda yer alan şerit testere benim ilk aldığım makinelerimden birisi. Şerit testere de bence zaruriyet değil. Malzemeyi kesip biçmenize imkan veren basit el aletleri (testere vb.) ile de başlayabilirsiniz. Tek farkı biraz daha kas gücü ve zaman ister üretim süreciniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir